Stacionární, přenosný, samoobslužný – jaký platební terminál vybrat?

Většina z nás je držiteli karet vydaných bankou. V obchodě můžeme pohodlně platit prostřednictvím jak kreditních, tak i platebních (debetních) karet. Pro tyto účely můžeme využít platebních terminálů. Prodejci mají celou řadu zařízení tohoto typu, včetně stacionárních, přenosných i samoobslužných. Které z nich se nejlépe osvědčují při bezhotovostních transakcích?

Moderní platební terminály umožňují přijímat platby různého druhu, včetně využití karet s magnetickým proužkem, čipem, bezdotykových karet nebo platebních aplikací pro chytré telefony. Základní rozdíly mezi v současné době dostupnými terminály se týkají hlavně jejich funkcí a požadovaného způsobu spojení. Na trhu najdeme pestrou paletu platebních terminálů, přičemž nejpopulárnější jsou terminály stacionární, přenosné a samoobslužné.

Stacionární terminál

Jedná se o nejpopulárnější druh platebního terminálu. Vyžaduje neustálé zapojení do elektrické sítě, proto se také nejčastěji nachází u pokladen. Může mít podobu jednotlivého zařízení s PIN klávesnicí a kabelem, aby zákazníci mohli snáze potvrzovat transakce. Je dokonalý pro použití jak v malých obchodech, tak i ve velkých supermarketech.

Přenosný terminál

Přenosný terminál

Také terminál tohoto typu bude dobrou volbou. Tato zařízení nevyžadují zapojení do elektrické sítě, protože jsou vybaveny baterií a navíc připojení jejich prostřednictvím probíhá bezdrátovým způsobem. Díky nim není nutné provádět transakce přímo u pokladny. Nacházejí uplatnění mimo jiné v gastronomii a u firem realizujících dodávky klientům. Nejčasněji mají zpevněnou konstrukci, ale zároveň jsou malé a lehké.

Samoobslužný terminál

Nejčastěji nacházejí uplatnění u zařízení ovládaných přímo zákazníky, například v parkovacích hodinách, automatech na lístky a ve výdejních automatech. Mohou být instalovány jak uvnitř budov, tak i venku. Takové terminály nejsou vybírány pro obchody, ačkoliv je možné se s nimi setkat u samoobslužných pokladen nebo v některých supermarketech. 

Autor

Redakce

futurebeat.cz