Oční alergie

Alergická onemocnění očí. Co je způsobuje?

Alergická onemocnění očí jsou způsobena stejnými faktory, jako senná rýma: pyl ze stromů, trav a květů, trus roztočů a prach. Obvykle představují ochrannou bariéru slzy, které vyplachují veškeré částečky a nečistoty z očí.

Příznaky alergie – slzení, pálení a svědění očí

Při kontaktu s alergenem se oko snaží bránit. Tato obrana spočívá ve vzniku protilátek, které bojují s látkami dráždícími oči. Tento proces provádí příznaky jako pocit svědění, pálení a slzení. Čím déle trvá kontakt s alergenem, tím jsou tyto příznaky silnější a o to více je složité dostat je pod kontrolu.

Druhy alergických onemocnění očí

Alergická onemocnění očí se mohou vyskytovat samostatně nebo v kombinaci s alergickými onemocněními pokožky nebo sliznic respiračního či trávicího ústrojí.

Lékaři rozlišují nejčastější alergická onemocnění následovně:

Akutní alergický zánět spojivek

Alergeny (pyl, domácí prachoví roztoči, plísně) pronikají do spojivkového vaku oka. Příznaky charakterizující akutní alergický zánět spojivek jsou: náhlé propuknutí, často u mladých osob, svědění, pálení a zarudnutí očí s malým množstvím sekretu.

Konjunktivitida

Sezónní alergický zánět spojivek

Sezónní alergický zánět spojivek se často vyskytuje u pacientů se sennou rýmou. Obvykle se projevuje intenzivním slzením, svěděním a pálením očí, což často doplňuje respirační příznaky.

Jarní zánět rohovky a spojivek

Jedná se o velmi vzácné onemocnění, bilaterální a recidivující. Nejčastěji jím trpí chlapci do deseti let i po a obvykle mizí v období adolescence.

Atopický zánět spojivek a rohovky

Jedná se o oční projev obecného přecitlivění na nějaký faktor. Kromě zánětu spojivek a rohovky může dojít také k výskytu senné rýmy, kopřivky a astmatu. Na tuto formu alergického onemocnění zrakového orgánu nejčastěji trpí mládí muži.

Jak bojovat s alergickými onemocněními očí?

Nejlepším způsobem boje s alergií je eliminace alergenu. V mnoha případech však bohužel není možné tyto faktory určit.

Autor

Redakce

futurebeat.cz