Jak zlikvidovat potravinové moly?

Snad každý, kdo měl kdykoliv co do činění s potravinovými moly, chápe, jak těžké je se jich zbavit. Občas se vám dokonce může zdát, že na vás útočí ze všech stran. Otevíráte skřínku s rýží a oblíbenými krekry a jsou tam moli. Chcete upéct koláč, saháte po mouce a jsou tam moli. Jdete do komory pro cukr a zase jsou tam moli.

Občas si můžete myslet, že toho máte po krk. Ale pořád může být hůře. Někdy mícháte již právě hotové jídlo a náhle si všímáte, že v něm plave mol nebo jeho larva. Hnus! Občas si moly přinášíte domů s výrobky zakoupenými v obchodě. Samice kladou 100 až 400 vajíček, z nichž se líhnou malé larvy, které pak nacházíme v naší oblíbené kaši, oříšcích nebo dokonce i v krmivu pro zvířata. Jak se jich zbavit? Existuje na to několik metod.

1. Odstraňte veškeré výrobky, kde se zabydleli potravinoví moli. Vyhoďte je do popelnice venku, nikoliv doma do koše. Neponechávejte je uvnitř domu. Vyhoďte je v separátní tašce nebo nádobě.

2. Zkontrolujte pytlíky s moukou, zrny nebo cereáliemi. Pokud si všimnete molů, je velmi pravděpodobné, že právě v těchto výrobcích se nachází jejich vajíčka. Nechcete vyhodit rýži, protože se obáváte toho, že se vyplýtvá. S larvami ji však také nesníte a jen se zbytečně dostanou také do dalších výrobků.

Čištění nádob na potraviny

3. Důkladně vyčistěte všechny skřínky. Použijte vysavač, aby vysál veškeré podezřelé smetí. Použijte teplou vodu s detergentem, vytřete skřínky a nechte je zcela vyschnout. Následně je postříkejte octem nebo éterickými oleji. Smíchejte 110 g octu s ½ lžičky eukalyptového oleje, ½ lžičky citrónového oleje a ½ lžičky levandulového oleje.

4. Pečlivě umyjte veškeré nádoby, v nichž uchováváte potraviny.

5. Použijte pasti na moly. Nejsou drahé ani toxické. Lákají samce prostřednictvím feromonů a chytají je do pasti, díky čemuž se moli přestávají množit. Takovou past lze zakoupit například zde.

Tip

Nově zakoupené produkty vložte na několik dní do mrazáku. Pokud se v nich nacházejí nějaké larvy, tak zmrznou a uhynou.

Autor

Redakce

futurebeat.cz