Jak stříhat růže?

Stříhání růží je jednou s činností, do jejichž tajů se proniká postupně. Pěstitelé růží se učí je správně stříhat po celá léta. Základy této činnosti jsou však jednoduché. Stačí odstříhávat mrtvé větvičky, čímž se dosáhne toho, že květina budou vyrůstat nové výhony. Stříhání růží by mělo být prováděno takto.

1. Stříhejte růže brzy na jaře poté, co roztaje sníh a předtím, než začnou růst květy. Nejlépe je začít stříhat ihned poté, co se objeví drobné výhonky – tj. malé výhonky o velikosti slunečnicových semen, z nichž brzy vyrostou mladé větvičky. Mívají zpravidla červenou barvu.

2. Vyberte si vhodné nářadí. Zahradnické nůžky se velmi dobře hodí pro zkracování tenkých větviček. Širší větvičky se dobře zkracují prodlouženými zahradnickými nůžkami, které umožňují vyvinout větší tlak. Budete také potřebovat vhodné rukavice (pro ochranu dlaní a předloktí před trny).

3. Sundejte ochranu před mrazem, kterou jste umístili na růže před zimou.

4. V první řadě odstřihněte mrtvé (suché) větvičky. Po přistřižení mají temnější barvu, než ostatní (živé bílé dřevo se nachází uvnitř). Živé větvičky vypadají zdravě a mají mírně nazelenalou barvu. Jestliže přimrzly během zimy, budou mít černou barvu.

Řezané růže

5. Odstraňte každou palicovou větvičku tenčí než tužka (ledaže keřík není příliš rozvinutý a máte pouze tyto větvičky).

6. Odstraňte větvičky, které se kříží nebo vzájemně dotýkají. Jsou více vystavené nemocem.

7. Vyberte si čtyři až šest širokých tvrdých odolných tmavě zelených větviček, které budou tvořit základ keříku. Budeme se snažit dosáhnout toho, aby měl keřík tvar vázy.

8. Zkraťte tyto zdravé větvičky přibližně o jednu třetinu výšky v závislosti na tom, jak moc urostlý a starý je váš keřík.

9. Stříhejte větvičky vhodným způsobem, abyste zajistili růži správný a zdravý růst. Najděte výhonek, který je obrácený na opačnou stranu než centrální část keříku (takový, který odstává). Proveďte řez pod úhlem 45 stupňů ve směru centrální části keříku. Tento úhel nastavení ostří umožní správný a rychlý rozvoj keře a zajistí krásné květy (bude uchována správná cirkulace).

Autor

Redakce

futurebeat.cz