Jak si poradit s křečovými žílami

Jak vyplývá z výzkumů každý třetí člověk a až 50 procent lidí ve věku nad 45 let trpí na křečové žíly. Obvykle se s nimi nakládá jako s kosmetickým problémem, ačkoliv se jedná také o zdravotní problém.

Jak vznikají křečové žíly?

Žíly jsou součástí vaskulárního systému a odpovídají za přepravu odkysličené krve. Ve velkých žilách se nacházejí chlopně zabraňující zpětnému pohybu krve. Jejich netěsnost nebo poškození komplikuje přepravu krve do srdce. V důsledku jejich nesprávného fungování vznikají otoky, petechie a také křečové žíly. Křečové žíly mohou mít průměr až několik centimetrů a mohou se vzájemně spojovat.

Příčiny

Příčiny vzniku křečových žil částečně závisí na nás, na některé z nich však nemáme žádný vliv. Klíčové jsou genetické faktory, které mají zásadní význam zejména u žen. Dále vznik křečových žil usnadňuje také nadváha a těhotenství.

Příznaky

Prvními znepokojivými příznaky jsou opakované křeče, pálení a ztráta citlivosti v nohou. Tyto příznaky provází změna zbarvení pokožky, záněty a otoky.

Křečové žíly

Jak si poradit s křečovými žílami?

⦁        Masáže – zlepšují průtok krve v nohou a likvidují pocit těžkosti. Měly by být prováděny systematicky ráno a večer.
⦁        Fyzická aktivita – vhodně zvolená forma pohybu podstatně zlepší cirkulaci krve. Stačí obyčejné procházky.
⦁        Vyhýbání se příliš dlouhému sedění nebo stání – v práci lze pohybovat chodidly, procházet se i měnit polohy.
⦁        Boj s nadváhou – nadbytečné kilogramy komplikují správnou cirkulaci krve, stojí pro to za to vložit úsilí do práce nad svou postavou.
⦁        Vhodný způsob stravování – doporučuje se nízkokalorická dieta s velkým množstvím vlákniny. Dále by se neměla používat nadměrná množství soli, které podporuje vznik otoků.
⦁        Koupele – nejlepší jsou koupele ve studené vodě, která zlepšuje pružnost žil. Je také možné namáčet nohy v bylinných odvarech.

V případě, že aplikace výše uvedených metod nepovedou k očekávaným výsledkům, je zapotřebí konzultovat lékaře. Dále lze také použít speciální léky a masti nebo podstoupit zákrok odstranění křečových žil.

Autor

Redakce

futurebeat.cz