Jak rozmístit nábytek v pokoji?

Základním prvkem zdařilého uspořádání interiéru je vhodné rozmístění nábytku. Nemůžete to však provést bez znalosti metráže pokoje. Navzdory prvnímu dojmu pro ideální rozmístění nábytku nepotřebujete žádný software ani pomoc dobře placeného projektanta interiérů. Stačí metr, list papíru a kladívkový papír. Níže vám ukážu, jakým způsobem je možné naplánovat uspořádání každého pokoje.    

Změřte šířku každé stěny pokoje. Zaznamenejte si také rozměry oken a dveří a zohledněte to, zda se dveře otvírají směrem ven nebo dovnitř. Až budete mít tyto údaje k dispozici, nakreslete obecný plán pokoje na listu čtverečkovaného papíru. Předpokládejte, že každý čtvereček 0,5 cm na papíru odpovídá např. 30 cm.

Dobrým nápadem je zaznamenat všechny nezbytné míry na papír s plánem pokoje. Zaznamenejte na něm nejen šířku stěn, ale také rozměry oken a dveří. Označte, kterým směrem se otevírají dveře. Ušetříte si celou řadu nepříjemných překvapení spojených se zablokováním dveří kusem nábytku, který byl neopatrně umístěn v jejich blízkosti.

Změřte veškerý nábytek, který plánujete umístit do místnosti. Z kusu kladívkového papíru vyrobte jednoduché šablony tohoto nábytku. Každý kus náležitě popište. Nezapomeňte zachovat dané měřítko: 0,5 cm šablony odpovídá 30 cm ve skutečnosti (pokud nebylo vybráno jiné měřítko celého projektu pokoje).

Nábytek pro pokoj

Vyzkoušejte různé způsoby rozmístění nábytku. Díky šablonám z tektury by to pro vás nemělo představovat sebemenší problém. Nezapomeňte vhodně rozmístit jednotlivé kusy nábytku vedle sebe a umístěte je tak, aby nepřekážely u dveří.

Zde je několik dalších tipů:

⦁        Před každým kusem nábytku ponechte okolo 45-50 cm volného prostoru, aby kolem něj bylo možné bez problému projít.
⦁        Mezi nábytkem a stěnou by měla být mezera alespoň 5 cm.
⦁        Zajistěte, aby bylo možné veškeré dveře bez problému otevřít a zavřít.
⦁        Ujistěte se, že bez problému otevřete dvířka každé skříně a vysunete všechny police.
⦁        Ponechte v pokoji „stezku” o šířce alespoň 60 cm, aby bylo možné se v něm bez problému pohybovat a přecházet z místnosti do místnosti.
⦁        Zajistěte vhodné osvětlení veškerých míst, kde se sedí.

Autor

Redakce

futurebeat.cz