Jak pečovat o domácí akvárium?

Dobře udržované a čisté akvárium je ozdobou každé místnosti, a správně vystavené akvárium se velmi rychle stane jejím centrálním bodem. Aby však vzhlíželo tak, jak je třeba, musíme vložit hodně práce do správné péče o ně. Každý jeho prvek - rostliny, voda a samozřejmě také rybičky, vyžaduje naši nepřetržitou pozornost.

Je však dobré jim věnovat čas, protože poté budou skutečným potěšením pro naše oči a ozdobou našeho bytu. V tomto textu nabízíme několik rad ohledně toho, jakým způsobem pečovat o akvárium.

„Obyvatelé” akvária především

Rybičky, navzdory tomu, že netvoří „část” akvária, jsou jeho nejdůležitější součástí. To s ohledem na ně vybavujeme akvárium. Proto se snažme, aby splňovalo veškeré jejich potřeby. Některé druhy (např. patetra kamerunská) žijí v hejnech, proto musíme věnovat pozornost tomu, abychom zakoupili alespoň 4-5 jedinců. Musíme se také ujistit, že jim poskytneme množství vody, které je vhodné pro jejich počet a rozměry (v akváriu by se nemělo nacházet méně vody, než 1 litr na 1 cm těla ryby).

Domácí akvárium

Akvárium a jeho výzdoba

První důležitá věc – udržujme akvarijní filtr v dobrém stavu. Abychom však nevyhubili dobré bakterie, je zapotřebí ho oplachovat ve vodě z akvária. Tento úkon by měl být prováděn minimálně jednou za 3 měsíce. Akvarijní rostliny je vhodné jednou za nějakou dobu zkracovat a občas i odstranit (aby se zamezilo jejich nadměrnému růstu). V první řadě odstraňujeme ty části, které žloutnou nebo vypadají jako mrtvé a hnijící. Podobně je tomu také s řasami. Drobné rostliny, které obrůstají sklo akvária, musí být pravidelně odstraňovány. Kamínky na dně je zapotřebí alespoň jednou týdně překopat (v případě, že nepoužíváme odkalovač dna) a dále je zapotřebí omýt je jednou za týden čistou vodou.

Voda neboli vzduch pro ryby

Pečováním o to, aby ryby měly čistou a okysličenou vodu, jim zaručujeme zdraví a způsobujeme, že se cítí lépe. Alespoň jednou týdně je zapotřebí vyměnit část vody (přibližně 1/3), která se nachází v akváriu. Instalace vhodného filtru pomáhá při udržování čistoty. Mějme také na paměti, že bez ohledu na kvalitu vybavení není nic schopné nahradit odpovědnost a svědomitou péči. Přejeme-li si tedy, aby naše domácí akvárium přitahovalo zrak hostů a zpříjemňovalo nám čas, věnujme trochu pozornosti jeho údržbě.

Autor

Redakce

futurebeat.cz