Jak aktivní by měl být pes?

Jste si vědomi toho, jaké aktivity jsou vhodné pro psy a jaké aktivity mohou mít za následek jejich onemocnění či zranění? Domácímu mazlíčkovi je těžké vysvětlit, že nesmí běhat nebo skákat určitým způsobem – jedinou racionální metodou je zajistit mu aktivitu a „unavit” ho způsobem, který je vhodný pro něj i pro jeho zdraví.

Aktivita štěněte pod kontrolou

Jedná se důležité období. Na jednu stranu je každé štěně chodícím vulkánem energie, na druhou stranu by to však s aktivitou nemělo přehánět. Zní to jako neřešitelný problém?

Když je pes mladý, jeho organismus se vyvíjí a jeho muskuloskeletální systém se teprve formuje. Co to vlastně znamená? Každé namožení přetrénování může ovlivnit jeho křehkou, avšak šelmí kondici. Štěňata velký ras by měla být pod pečlivým dozorem, a protože jejich růst trvá déle, je zapotřebí omezit jejich nadměrnou aktivitu.

Kdy provozovat psí sporty?

Psí sporty, při nichž je nutno skákat a překonávat překážky, by měly být umožněny pouze v konečné fázi vývoje. Je zapotřebí poskytovat psu kloubní výživu, aby se zachovalo zdraví jeho kloubu. Nezapomínejme na to.

Pes a podlaha

Pozor na kluzké kachličky!

Máme-li doma kachličky nebo podlažní panely, měli bychom je zakrýt, abychom zamezili tomu, aby se pes klouzal. Toto je pro jeho vyvíjející se klouby velmi nebezpečné, proto je vhodné odpovídajícím způsobem zabezpečit podlahu.

Velké vzdálenosti nejsou pro všechny

Pro mnoho lidí je aktivita se psem totožná s běháním nebo jízdou na kole. Některé rasy však bohužel k tomuto nejsou stvořeny – např. rasy s brachycefalickou lebkou neboli zploštělým čumákem, se velmi rychle unavují a při překonávání větších vzdáleností mívají dokonce potíže s dýcháním. Není také vhodné běhat se štěňaty ani staršími psy.

Fyzická aktivita jde ruku v ruce s aktivitou psychickou

Každý rozumný majitel psa by měl vědět, že fyzická aktivita není vše. Psychická aktivita zahrnuje především výuku rozmanitých povelů a pokynů a také triků – rozvíjí u psa schopnost asociace a má za následek to, že ochotněji spolupracuje s člověkem. Dobrým způsobem je také zakoupení nebo vlastnoruční zhotovení behaviorálních hraček.

Autor

Redakce

futurebeat.cz