Čištění zubů – co dělat pro to, aby zuby byly zdravé a krásné

Čištění zubů je základní činnost, která pomáhá uchovat dutinu ústní zdravou. Mnoho osob ji však bohužel provádí nesprávným způsobem, v důsledku čehož nejenže nepředchází chorobám, ale navíc ještě zhoršuje stav svého chrupu a dásní. Představujeme několik nejdůležitějších pravidel pro správné čištění zubů.

Čištění zubů – nejdůležitější pravidla

Hygienu dutiny ústní nepředstavuje pouze čištění zubů, ale také používání ústních vod, dentálních nití a pravidelné návštěvy u zubaře. Jestliže s vyplachováním úst nemá nikdo větší problémy a na návštěvy u stomatologa je zapotřebí pouze nezapomenout, potom je v případě čištění zubů nutno dodržovat několik základních pravidel:

• zuby je zapotřebí čistit po každém jídle, přičemž by se měly čistit minimálně dvakrát denně: ráno a večer,
• čištění zubů by mělo trvat alespoň 2-3 minuty – tolik času je totiž zapotřebí k tomu, aby se důkladně vyčistily a aby mohly začít působit látky obsažené v zubní pastě,
• pro čištění by měl být použit kartáček s měkkými nebo středně tvrdými štětinami, ideálně pak elektrický – tyto kartáčky se totiž vyznačují vyšší účinností při čištění,
• neméně důležitý je výběr zubní pasty – o tom, jak vybrat tu nejlepší, jsme psali již dříve,
• do čištění zubů nesmí být vkládána příliš velká síla, mohlo by dojít k podráždění dásní a poškození zubní skloviny.

Správné čištění zubů

Nejpopulárnější techniky pro čištění zubů

Pro účinnost čištění zubů, je důležitá nejen jeho častost nebo délka, ale také použití správné techniky. S jejím výběrem může pomoci zubař nebo zubní asistent. Je nutno zmínit následující techniky čištění zubů:

• vertikální kombinovaná metoda
• krouživá metoda
• modifikovaná Stillmanova metoda

Následky nesprávného čištění zubů

Proč je správné čištění zubů tak důležité? Nejdůležitější je samozřejmě skutečnost, že pomáhá předcházet zubním kazům, které jsou nejčastějším onemocněním dutiny ústní. Volba nesprávné techniky čištění při problémech s dásněmi může zhoršit obtíže a mít za následek jejich bolest a krvácení.

Autor

Redakce

futurebeat.cz