Domácí pěstování bylinek: soubor tipů. Bylinky v květináčích

Bylinky je možné úspěšně pěstovat doma v nádobách. Květináče, truhlíky nebo koše jsou dokonalým místem nejen pro květiny, ale také pro bylinky. Poskytujeme vám několik rad, jak pěstovat bylinky v domácích podmínkách v květináčích. Bylinky lze pěstovat v bytě i na balkóně.

Bylinky: pěstování v květináčích

Svěží, aromatické lístky a výhonky bylinek nelze v kuchyni ničím nahradit a je tudíž dobré mít je vždy po ruce. Bylinky vyžadují pouze minimální péči, obvykle je nenapadají choroby ani škůdci a sklizeň je možné sbírat celé léto. Tyto rostliny nevyžadují velkých nádob. Většina z nich, jako například bazalka, kopr, tymián, šalvěj, máta, rozmarýn, levandule nebo pažitka, roste dobře i v květináčích o průměru 20 cm a hloubce 15-20 cm nebo ve standardních balkónových truhlících.

K pěstování bylinek lze použít nádob z keramiky, betonu, umělé hmoty, dřeva, plechu nebo z proutí. Zajímavě vypadají bylinky zasazené ve starých skřínkách, kbelících, štoudvích nebo dřevěných sudech. Nádoby by měly být nepropustné při neustálém kontaktu s vodou. Musí být také vybaveny otvorem na dně nebo v bočních stěnách blízko dna, který umožní odtok nadměrného množství vody.

Domácí pěstování bylinek: zalévání

Zalévání. Jedná se o základní činnost. Je zejména důležité v počáteční fázi růstu, bezprostředně po výsadbě sazenic nebo po vzejití osiva, které ještě nemá vyvinutý zcela funkční kořenový systém. Proud vody by neměl být příliš velký, aby nedošlo k poškození jemných výhonků a lístku (zejména, jsou-li mladé) a aby nedošlo k vyplavení substrátu z nádoby. Rostliny jsou zalévány, když zemina mírně zaschne, mělo by se však zabránit tomu, aby zaschla úplně.

Basil v hrnci

Domácí pěstování bylinek: hnojení

Intenzivně rostoucí rostliny velmi rychle spotřebovávají živiny uskladněné v malém množství zeminy nacházející se v květináči. Živiny jsou navíc vyplachovány ze substrátu při příliš častém zalévání. Aby došlo k jejich doplnění, používá se kapalných organických hnojiv zakoupených ve specializované prodejně nebo připravených vlastními silami.

Domácí pěstování bylinek: čištění

Péče o bylinky zahrnuje také pravidelné odstraňování poškozených a žloutnoucích lístků. Má to význam nejen z hlediska estetiky, ale také z hlediska hygieny.

Autor

Redakce

futurebeat.cz